Susza fizjologiczna jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla produkcji roślinnej na całym świecie. Jest niemal pewne, że jej nasilenie będzie wzrastać w kolejnych sezonach wegetacji. Susza negatywnie wpływa na rośliny poprzez upośledzenie ich normalnego rozwoju.
Jedną z przyczyn występowania suszy jest brak wody w glebie. Brak ten powoduje ograniczona ilość opadów. Może też wystąpić sytuacja, w której dostępna będzie woda, jednak rośliny z różnych powodów nie będą jej w stanie pobrać. Pojawienie się takiego zjawiska nazywane jest suszą fizjologiczną.
Czym jest susza fizjologiczna?
Susza fizjologiczna jest stanem, w którym obecna siła ssąca gleby jest większa od siły ssącej roślin. Dlatego mimo obecności wody, roślina jej nie pobiera.
Zjawisko to może uwidaczniać się po zimie. Rośliny w czasie jesieni nie są w stanie zmagazynować wystarczającej ilości wody. Występowanie wiatrów oraz pierwszych promieni słonecznych wczesną wiosną dodatkowo zwiększa parowanie wody z roślin. W tym czasie rośliny nie pobierają na bieżąco wody z powodu niskiej temperatury powietrza i gleby lub ewentualnego jej zamarznięcia.
Pojawienie się suszy fizjologicznej spowoduje deficyt wody dostępnej dla roślin a w konsekwencji spadek ich uwodnienia. Stosowanie nawozów mineralnych w okresie braku opadów sprzyja koncentracji soli w glebie.
Susza fizjologiczna jest dla roślin sytuacją stresową. W jej wyniku może dochodzić do:
- zagęszczenia soku komórkowego,
- odwodnienia i skurczenia protoplazmy,
- uszkodzenia błon komórkowych,
- osłabienia wymiany gazowej,
- więdnięcia lub zamierania.
Jak ograniczyć stres wywołany suszą?
Najlepszym rozwiązaniem, które warto wykorzystać jest polepszenie oraz wspomaganie procesów zachodzących w roślinach. W tym celu stosujemy preparaty dające efekt stymulacji wzrostu i rozwoju roślin. Takimi preparatami są biostymulatory z linii Seipro. Przygotują one rośliny do wystąpienia stresu i umożliwią im przetrwanie w czasie warunków stresowych np. przy wystąpieniu suszy fizjologicznej. Umożliwią także regenerację roślin dotkniętych stresem.
Jak biostymulatory mogą pomóc przetrwać suszę fizjologiczną?
Przewidując możliwość wystąpienia suszy fizjologicznej warto zastosować biostymulator Shigeki, który przygotuje roślinę na trudne warunki. Preparat zawiera ekstrakt z alg morskich, które wykazują znakomite działanie antystresowe. Algi to także źródło fitohormonów, które odgrywają ważną rolę na różnych etapach rozwoju rośliny. Preparat wzbogacony został dodatkowo o mikroelementy niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin.
Stosowanie Shigeki zapewnia właściwy rozwój systemu korzeniowego oraz zwiększa odporność roślin na czynniki abiotyczne. Dodatkowo, po zastosowaniu, zauważalny jest efekt plonotwórczy.
Po wystąpieniu suszy fizjologicznej warto zastosować inny stymulator rozwoju roślin – preparat Kaishi. Zawarte w nim wolne L-aminokwasy pochodzenia roślinnego oraz azot pozwalają na szybką regenerację roślin.
Rośliny narażone są na różne stresy. Dlatego warto wiedzieć jak im pomóc w tych sytuacjach, a stosowanie biostymulatorów okazuje się być bardzo dobrym rozwiązaniem.
Zobacz też: Wspomaganie wzrostu systemu korzeniowego z użyciem biostymulatorów